Vila pro osmičlennou rodinu po kompletní rekonstrukci zase dýchá atmosférou třicátých let. Navíc dostala prestižní ocenění.
Historická vila pozbyla s necitlivou přeměnou v devadesátých letech svoji signifikantní funkcionalistickou tvář. S novými majiteli přišla kompletní rekonstrukce, která stavbě vdechla zpět atmosféru třicátých let a přinesla prestižní ocenění. Vila se v roce 2022 stala jednou ze Staveb roku České republiky a zařadila se také mezi vítěze české soutěže Grand Prix Architektů.
Citlivé rekonstrukce se ujali architekti ze studia PAB. Při návrhu se architekt Jan Pospíšil se svými spolupracovníky nechal vést plány původní vily. Vzhledem k požadavku na navýšení kapacity domu pro potřeby osmičlenné rodiny se architekti po dlouhém zvažování rozhodli nejen po přístavbu, ale také nástavbu. Dnes tak vila čítá celkem čtyři podlaží. Nové nejvyšší patro plně respektuje základní geometrický princip celé stavby, proskleným pásem však záměrně přiznává, že se jedná o současný počin. Cesta k finální podobě domu ale nebyla jednoduchá. Veškeré horizontální konstrukce totiž vykazovaly velmi špatný technický stav, kvůli kterému byl prakticky celý objekt rozebrán a následně znovu složen.
Návrh interiéru majitelé svěřili do rukou designérky Ing. Jany Trundové z ateliéru mimokolektiv. „Na úvodní schůzce jsme s investorem mluvili o tom, jak by měl dům vypadat. Představil mi svou sbírku umění a zařizovacích předmětů z 20. až 30. let, které jsme selektovali. Seznámil mě také s jejich tehdejším bydlením, abych viděla, jakým stylem rodina žije, co si přejí v novém domově zachovat a co naopak změnit,“ vzpomíná designérka. Investorova sbírka měla samozřejmě na návrh interiéru vliv – jednotlivé sběratelské kousky bylo třeba vhodně do vily zakomponovat. Jana Trundová při návrhu navazovala částečně na původní plány vily a následně na dokumentaci od studia PAB, které jí poskytlo v tvorbě interiéru autorskou svobodu.
Součástí přízemí v budově je například knihovna s hudebnou, která slouží i jako pokoj pro hosty. O patro výše se nachází hlavní obytný prostor sloužící nejen pro setkávání celé rodiny, ale také pro přijímání návštěv. Druhé nadzemní podlaží je věnováno výhradně dětem – nachází se zde celkem čtyři výrazně barevné dětské pokoje. Vyšší patra pak slouží jako soukromá útočiště členů domácnosti. Do nejvyššího podlaží, které náleží manželskému páru, vede cesta přes malé mezipatro. Do tohoto prostoru nechal majitel umístit červenou sochu šelmy ze své soukromé sbírky. Z prostorné ložnice se díky velkým proskleným plochám otevírá pohled do širokého okolí, přičemž celkovou vzdušnost místnosti podporuje také vysoký strop. Výrazný prvek zde tvoří ořechový obklad stěny, ve kterém jsou zakomponované dveře od společnosti Dorsis ve stejném dekoru. Jejich přítomnost prozrazují pouze subtilní madla YES! v černém provedení.
„Tato madla jsem volila záměrně, jelikož jejich elegantní linie navazuje na netypickou stropní umyvadlovou baterii, kterou jsem použila do koupelny náležící k ložnici majitelů,“ říká Jana Trundová, která v nejvyšším podlaží využila kování Magnetic s madly YES! od českého výrobce M&T.
„Systém Magnetic funguje ryze na principu magnetů zabudovaných do dveřního křídla a jejich protikusem ve dveřní zárubni. Když se k sobě obě části přiblíží, dveře plynule dovře a v zárubni pevně drží pouze magnetická síla, bez vysunutí jakékoliv střelky. Proto není k otevření dveří potřeba klika, ale stačí úchopové madlo,“ dodává interiérová designérka. Autorka interiéru zvolila madla ve verzi s integrovaným WC/koupelnovým uzamykáním.
„Velmi si vážím důvěry, kterou mi investoři dali. Tento projekt pro mě byl velkou výzvou a zkušeností. Je příkladem staromilského přístupu, kde se vše piluje, vyrábí na míru, a to vše do posledního detailu a od lokálních výrobců. Z toho mám velkou radost,“ hodnotí závěrem práci na projektu Jana Trundová.
Kolekce madel Yes!